Elérhetőségek

Óvoda út 5. Szolnok 5000

Telefonszám: 06 56 /514-526

Email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Mobil telefonszám: 06 20/9493462

Dr. Androvicz István emlékére

Kedves Kollégák! Kedves Növendékek!

Fájdalmasan érintett bennünket a hír, hogy 2021. március 8-án távozott az élők sorából dr. Adrovicz István Tanár Úr, gitárművész, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar főiskolai docense, az Ádám Jenő Zeneiskola gitár tanára. Adrovicz Istvánt tiszteltük, szerettük, mert nagy tudású tanár, közvetlen, segítőkész, barátságos ember, jól tájékozott kollégánk volt. Kedvelte tanítványait, aki komolyan vette a gitározást, az igen sokat tanulhatott tőle. Több megyei gitárversenyen nyertek dobogós helyezéseket tanítványai. Az egyetemi szintre igyekvő továbbtanulókat is támogatta, több növendékünk felvételijét segítette a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar gitár szakára. Gyurics György tanárunk az ő irányításával szerzett gitár tanári diplomát a Debreceni Egyetemen. Adrovicz István minden évben Gitár Tanszaki Napokon megosztotta tudását kollégáival, fontosnak tartotta a növendékek meghallgatását, értékelését, illetve előadásokat tartott számukra érdekes, különleges témákról.

 Röviden életútjáról, művészeti pályájáról:

A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar főiskolai docense Szendrey-Karper László szakmai irányításával 1971-ben szerezte tanári diplomáját a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Tanárképző Intézetében. Művészi érdeklődése ebben az időben elsősorban a hangversenyezés felé irányult, 1971 – 1973-ig a Magyar Néphadsereg Művészegyüttese szólistájaként számtalan hangversenyen, zenei műsorban, irodalmi esten lépett fel itthon és külföldön. Szellemi szabadfoglalkozású gitárművészként 1974-től kiváló énekesek és színészek önálló estjein kísérőként, ill. közreműködőként szerepelt, valamint Magyarország számos kis- és nagyvárosában szólistaként önálló koncertműsorral lépett színpadra. Mesterkurzusokon és zenei fesztiválokon vett részt külföldön, ahol többek között tanárai voltak: Julian Byzantin, Mario Beltran del Rio, Alfonso Borghese. 1978-ban az Athéni Konzervatórium ösztöndíjával 1 évet Konsztantinosz Kotsziolisz mesterosztályában tanult. 1979-től a Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola gitártanára Debrecenben. 1986- 91-ig Cipruson a Nemzeti Konzervatórium vezetőtanára. 1993-tól a Zeneművészeti Karon gitár főtárgyat, metodikát, didaktikát és kamarazenét, emellett 2002-től 2007- ig a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Tanárképző Intézetének gitártanáraként főtárgyat és kamarazenét tanít. Létrehozta a Kar gitárzenekarát, amely számos nagysikerű hangversenyen szerepelt itthon és külföldön egyaránt. Hazai és nemzetközi gitárfesztiválokon és versenyeken vett részt (Esztergomi Gitárfesztivál és Verseny, Villa Lobos Gitárfesztivál és Verseny, Havannai Gitárfesztivál, Voloszi Gitárfesztivál). Több hazai gitárfesztivál szervezője és oktatója Velencén, Esztergomban, Hajdúböszörményben, az utóbbi években Debrecenben.

A Zeneművészeti Karon 2008-ban létrehozta a Zeneművészeti Kar Gitárzenekarát, amely számos alkalommal sikeresen szerepelt hangversenyeken itthon és külföldön.

A barokk pengetős zenekarok kultúrájának újjáélesztésére is törekedett a Kar gitárzenekarával, sok sikeres hazai és külföldi fellépésnek örülhettek a zenekar fennállásának évei alatt. Tanítványaival /zenekari, ill. szóló produkciók/ több ízben bemutatkozhattak az egyetem nyilvánossága előtt, nagy sikerrel.

2009-ben életre hívta a Klasszikus Gitárosok Debreceni Találkozóját, valamint a Klasszikus Gitárzenekarok Debreceni Fesztiválját, mely rendezvények évente kerülnek megrendezésre. Mindkét rendezvény kitűnően szolgálta a felnövekvő gitáros nemzedékek emberi, zenei fejlődését és szakmai előrelépését.

A rendezvények létrehozásuk óta minden tavasszal és nyáron sok fiatal gitáros találkozását teszik lehetővé és magas színvonalú munkával kitűnően szolgálják a felnövekvő gitáros nemzedék emberi, zenei fejlődését és szakmai előrelépését.

A fiatal gitárosok fejlesztésének célja érdekében az elmúlt évtizedekben számos hazai és külföldi verseny zsűrijének elnökségét, ill. tagságát elvállalta, így is segítve az ifjú tehetségek pályára kerülését, szakmai fejlődését. Művészi és pedagógiai tevékenysége mellett több gitárátiratot is publikált.

A felsőoktatás fejlesztésének programja keretében lehetőség nyílt a gitár szakon az egyetemi diploma megszerzésére. Az „okleveles gitárművész, tanár”-i diplomát a Bécsi Zeneművészeti Egyetem gitárprofesszora Walter Würdinger professzor osztályában tanulmányai befejeztével 1998-ban kapta meg. A finnországi Jyväskylä-i egyetem Muzikologiai Fakultásának doktoriskolájában disszertációját - „Az ember gitárja ” című értekezése könyv alakjában is kiadásra került – 2010. december 10-én, „verygood” minősítéssel megvédte, és elnyerte a ”Doctor of Philosophy” (PhD.) minősítést.

Szomorú, hogy nincs már közöttünk! Októberben kórházba került, küzdött a betegség ellen, decemberben úgy tűnt, hogy sikerül felgyógyulnia. Sajnos, egy kórházi vírus megtámadta legyengült immunrendszerét, szervezete nem bírta tovább a védekezést. Március 8-án a délelőtti órákban csendesen elaludt.

Köszönjük Tanár Úr, hogy több, mint 12 évig velünk voltál, fejlesztetted, nemesítetted növendékeinket, részt vállalták zeneiskolánk életében!

Nem felejtünk, nyugodjál békében!

Vajna Katalin

 

Búcsú Surányi Istvántól

Surányi István kollégánk Nagykörűben született 1950. szeptember 14-én, földi életét pedig 2021. július 8-án fejezte be, hajnalban csendesen elaludt. Már gyermekkorában felfiegyeltek tehetségére, 7 éves korában szolnoki Bartók Béla Zeneiskolában tanult zongorázni. A középiskolát Kecskeméten, a Kodály Zoltán Ének-zene Gimnáziumban végezte, 1969-ben érettségizett. 1969-1971-ig katonai szolgálatot teljesített, majd Nagykörűbe hazatérve a Művelődési Otton vezetője lett. 1972-ben az általános iskola nevelője lett, majd 1973-1977-ig az Egri Tanárképző Főiskolában tanult, magyar nyelv -és irodalom – ének-zene szakos diplomát kapott 1977-ben. A zongoratanulás mellett jazz-szakra is járt 4 évig. A főiskola befejezése után Nagykörűben tanított magyart és ének-zenét. 1979-ben megnősült, felesége szintén tanár Nagykörűben az általános iskolában. 3 gyermekük született: Szabolcs, Péter és Szilvia. Szabolcs is tanári pályán dolgozik, Péter Debrecenben az egyetemen, Szilvia Egerben a főiskolán tanult. Ők is tanári pályát választották. Az általános iskola tanítás mellett 1974-től tanított zongorát és furulyát, illetve az általános iskola zenei munkaközösségét vezette. 1995-tól az Ádám Jenő Zeneiskola vezetése nevében Szabó András meghívta a zeneiskola tanárának. Mindig lelkiismeretesen végezte munkáját. Sok tehetséges tanulót indított el a zenei pályán (Kecskemét, Kodály Zoltán Zenegimnázium; Tanítóképző; Eger, Tanítóképző Főiskola; Szolnok, Tiszaparti Gimnázium, ének tagozat; Jászberény, Tanítóképző, ének szakkollégium; Szarvas, Óvónőképző).

2005 novemberében 30 órás akkreditált „Musica Futura” a számítógép a zeneoktatásba című képzésben vett rész a zeneiskola szervezésében. Munkáját szerette, eredményeit a tanulók szereplése honorálta. A falu életében meghatározó szerepet jelent a zene, de a falu határain túl is sok elismerésben részesültek énekkarával, furulya zenekarral, szólóéneklésekkel, citerával, stb. A zene nevelő erejében bízva formálhatta a felnövekvő gyerekek zenei ízlését.

2006-ban teljesítette az OM 274/152/2004 alapítási számú „A szintetizátor-keyboard oktatásának a központi követelmények és a tantervi programok alkalmazásának, valamint kapcsolódó szakértői ismeretek megalapozásának továbbképzési programja” című tanfolyamot 58+2 órában.

Tanári munkáját becsülettel ellátta, egyéni hangszeres tanítványaival szakszerűen foglalkozott, megtalálta a hangot növendékeivel. A csoportos foglakozásokon is ura volt a helyzetnek, türelmesen reagált a kihívásokra – a tartalmasabb munka, az előrehaladás érdekében. Elismerést vívott ki a sajátos hangszeres összetételű/kisegyüttesei számára választott művek előadásra alkalmas formába öntéséért. Furulya zenekara, furulya kvartettje szép teljesítményeivel elismerést vívott ki magának a szakmai bemutatókon.

A „Mi is tudunk muzsikálni” rádiós vetélkedőkön, melyeket Varga Károly vezetett, több ízben nyert első díjat a gyerekeivel, illetve jutott tovább a területi/megyei versenyekre. A „Jászkun Világ” Művészeti Szemlére is bejutottak tanítványai, kamara csoportjai.

Furulyazenekara részt vett 2001-ben és 2011-ben is a zeneiskola 10, illetve 20 éves jubileumi hangversenyén, bekapcsolódva az iskola nagyzenekara közös produkciójába: Vangelis-Péli Sándor: A paradicsom meghódítása című művének előadásába.

Kellő szakértelemmel vezette kamaracsoportjait, következetes volt a felkészítésben, a műhelymunka intenzitásának megkövetelésében. Sokat szerepelt tanítványaival, szülőhelyén, Nagykörűben is.

Külön kiemelkedő, hogy a hátrányos, vagy nehéz körülmények között élő gyermekek zenei fejlesztését szívügyének tekintette, folyamatosan igyekezett előbbre vinni a zenei nevelés – oktatás eredményességét.

 

Kedves István!

Szerettünk becsületes, önfeláldozó emberségedért, példát mutató pedagógusi tevékenységedért, kitartó nevelő munkádért, gyermekszeretetedért. Mindig kezdeményező voltál, színvonalra törekedtél, szívesen hoztad be szolnoki szereplésre növendékeidet, a zenélő csoportokat és sikereket éltetek meg a városi gyerekek körében is.

 

Munkád, helytállásod, növendékszereteted példaértékű mindannyiunk számára. Emléked bennünk és volt növendékeidben él tovább!

Vajna Katalin, Szabó András, Szabó Katalin

 

Szolnok, 2021. július 20.